بررسی دوربین هواوی P30 Pro؛ لذت عکاسی در جیب شما

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

در این مقاله قصد داریم با جزئیات کامل به بررسی دوربین هواوی P30 pro بپردازیم و نمونه عکس‌هایی را که با آن گرفته‌ایم به شما نشان دهیم. ویژگی‌های قابل توجه دستگاه پر تعداد هستند و پیش از این در بررسی ویدیویی هواوی P30 پرو حسابی در موردشان صحبت کردیم. اما هواوی می‌گوید پرچمدار جدید خود را برای «بازتعریف قوانین عکاسی» طراحی کرده است. برای همین تصمیم گرفتیم در مقاله‌ای جداگانه به شکل عمیق‌تر به امکانات دوربین دستگاه بپردازیم و ببینیم این محصول برای لذت واقعی از عکاسی چه قابلیت‌هایی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه شوید.

گوشی هواوی P30 پرو علاوه بر دوربین از چندین جهت قابل بررسی است. باتری این گوشی حتی در ۲ روز هم به‌راحتی تمام نمی‌شود، اما وقتی خالی شد یک شارژ کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای برای تکمیل ۷۰ درصد ظرفیت باتری کافی است. اسپیکر بالای صفحه نمایش در این گوشی حذف شده است و به جای آن موقع مکالمه، نیمه‌ی بالایی صفحه‌نمایش به لرزش در می‌آید و مثل اسپیکر صدا را به گوش شما می‌رساند. چیپست کایرین ۹۸۰ که در ساخت این دستگاه به‌کار رفته نیز اولین چیپست ۷ نانومتری معرفی شده در دنیای موبایل به حساب می‌آید.

دوربین هواوی P30 Pro روی کاغذ

دوربین هواوی p30 پرو

هرچند روی بسته‌بندی هواوی P30 پرو عبارت دوربین چهارگانه به چشم می‌خورد، اما این محصول در حقیقت ۳ دوربین دارد. دوربین اصلی ۴۰ مگاپیکسلی است، اما به شکل پیش‌فرض هر ۴ پیکسل را یک پیکسل بزرگ در نظر می‌گیرد و عکس‌های ۱۰ مگاپیکسلی تحویل می‌دهد. دوربین دوم ۲۰ مگاپیکسلی است و با لنز فوق عریض یا سوپرواید عکاسی می‌کند. دوربین سوم با ظاهر مربع شکل خود، پشت بدنه بیش از قبلی‌ها جلب توجه می‌کند. این دوربین ۸ مگاپیکسلی می‌تواند تا ۵ برابر به شکل اپتیکال بزرگنمایی کند. هواوی برای محقق کردن چنین قابلیتی، چندین لنز را به شکل افقی داخل بدنه جای داده و این دوربین با ساختاری شبیه به چشم زیردریایی عمل می‌کند؛ یعنی نور به شکل ۹۰ درجه به داخل بدنه ارسال می‌شود و با عبور از لنزهای متعدد، پس از بزرگنمایی بدون افت کیفیت به حسگر تصویر می‌رسد.

دوربین پریسکوپی هواوی P30 پرو

عضو چهارم مجموعه اسم عجیبی دارد: دوربین مدت پرواز یا TOF. اما عجیب‌تر این که این دوربین اصلا عکاسی نمی‌کند و برای تشخیص فاصله‌ی اجسام کاربرد دارد. این دوربین هم می‌تواند موقع گرفتن عکس‌های پرتره پس‌زمینه‌ی سوژه را محو کند و هم می‌تواند در اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده استفاده شود؛ مثلا برای اندازه گیری اجسام با استفاده از اپلیکیشن دوربین.

هواوی در ویدیوی زیر نحوه‌ی اندازه‌گیری اجسام با استفاده از دوربین را نمایش می‌دهد:

دانلود

سنسور جدید RYYB و شعبده‌بازی در نور کم

این ترکیب متنوع آزادی عمل زیادی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. کمی جلوتر در مورد کارهایی که با دوربین هواوی P30 Pro می‌توان انجام داد صحبت می‌کنم اما قبل از آن باید بدانید که هواوی در این محصول از یک سنسور تصویر کاملا جدید استفاده کرده است. وقتی می‌گوییم با یک حسگر RGB یا RGGB مواجه هستیم، یعنی پیکسل‌های حسگر از سه رنگ اصلی Red ،Green و Blue تشکیل شده و با ترکیب آن‌ها رنگ‌های دیگر را می‌سازد. اما هواوی در این حسگر جدید پیکسل‌های سبز را با زرد جایگزین کرده و حالا با یک حسگر RYYB مواجه هستیم، یعنی یک پیکسل قرمز، دو زرد و یک آبی. اما این تغییر کجا به درد می‌خورد. هواوی می‌گوید با این کار جذب نور حسگر را تا ۴۰ درصد افزایش داده است، شاید تصور کنید این صرفا یک ادعای تبلیغاتی است، اما P30 پرو در عمل هم ادعای شرکت چینی را تایید می‌کند.

سنسور RYYB

در نسل قبلی برای عکاسی در نور کم لازم بود حالت Night Mode را فعال کنید. در این حالت دستگاه تا ۸ ثانیه روی دست شما به جذب نور ادامه می‌داد و لرزش دست را هم به شکل نرم‌افزاری از تصویر حذف می‌کرد، در نتیجه یک عکس کاملا واضح در شب داشتیم که از نظر جذب نور چند برابر از گوشی‌های دیگر بهتر بود. حالا با تغییر سنسور، دوربین هواوی P30 Pro می‌تواند در مدت کمتری همان مقدار نور را جذب کند و این موضوع باز هم آزادی عمل کاربر را بیشتر می‌کند.

تصویری که بدون استفاده از حالت شب ثبت شده

عکاسی با هواوی P30 Pro در شب

تصویری که با استفاده از حالت شب ثبت شده

اما برای درک توانایی دوربین هواوی P30 Pro در جذب نور باید شرایط را تا آخرین حد ممکن دشوار کنیم. یک اتاق کاملا تاریک را در نظر بگیرید که حتی چشم انسان هم چیز زیادی در آن نمی‌بیند. در چنین شرایطی یک گوشی معمولی عکسی مثل این را ثبت می‌کند:

اما اگر در دوربین هواوی P30 Pro حالت شب را فعال کنید و ۸ ثانیه به جذب نور ادامه دهید، نتیجه به شکل باور نکردنی تغییر می‌کند:

حالت شب دوربین هواوی p30 پرو

خیلی دور، خیلی نزدیک!

اما لنزهای متنوع به چه کار می‌آیند. در حالت عادی دستگاه با لنز عریض معادل ۲۷ میلی‌متر عکاسی می‌کند. حسگر ۴۰ مگاپیکسلی دستگاه هر ۴ پیکسل را یک پیکسل بزرگ‌تر در نظر می‌گیرد و به شکل پیش‌فرض عکس‌های ۱۰ مگاپیکسلی تحویل می‌دهد. علاوه بر این هوش مصنوعی به کمک کاربر می‌آید و با تشخیص سوژه، تنظیمات دوربین را برای رسیدن به رنگ بهتر تنظیم می‌کند. تصویر سمت راست بدون استفاده از هوش مصنوعی ثبت شده و در نیمه‌ی سمت چپ هوش مصنوعی دوربین یا AI رنگ‌ها را بهبود داده است.

دوربین دوم یک لنز فوق عریض معادل ۱۶ میلی‌متر دارد و چیزهای بیشتری در کادر جای می‌دهد. برای مثال عکاسی از همین نمایی که در بالا مشاهده کردیم با دوربین دوم به چنین نتیجه‌ای منجر می‌شود.

دوربین سوپرواید هواوی P30 پرو

در نهایت دوربین سوم با ۵ برابر بزرگنمایی اپتیکال (بدون افت کیفیت) نسبت به دوربین اصلی عکاسی می‌کند.

نمونه عکس هواوی P30 Pro

عکس دوربین اصلی

زوم 5 برابر هواوی P30 Pro

عکس دوربین پریسکوپی (۵X)

اما کارایی این دوربین صرفا بزرگنمایی نیست. با کمی خلاقیت می‌توانید زمینه‌ی سوژه را با استفاده از دوربین سوم به شکل طبیعی و دلپذیر محو کنید و عکس‌های کلوزآپ جذابی بگیرید.

داستان موقعی جذاب‌تر می‌شود که دستگاه تصویر دوربین‌ها را باهم ترکیب می‌کند و با کمک گرفتن از بزرگنمایی نرم‌افزاری، میزان بزرگنمایی را به ۵۰ برابر می‌رساند! رقمی که در حال حاضر تقریبا برای هیچ‌کدام از گوشی‌های موبایل امکان‌پذیر نیست.

دوربین فوق عریض

دوربین اصلی

دوربین ۵X

بزرگنمایی ۱۰ برابر

زوم 50 برابر هواوی P30 پرو

حداکثر بزرگنمایی (۵۰ برابر)

حالت‌های متنوع عکاسی

در دوربین هواوی P30 Pro علاوه بر لنزهای متنوع، حالت‌های مختلفی هم برای تصویربرداری در اختیار داریم که این موضوع آزادی عمل زیادی برای کاربر فراهم می‌کند. برخی از این حالت‌های تصویربرداری مثل رقبا هستند؛ از قابلیت فیلمبرداری فوق آهسته گرفته تا حالت مخصوص عکاسی از خوراکی‌ها. اما برخی موارد هم مختص پرچمدار جدید هواوی به حساب می‌آیند. مثلا اگر دوربین را به سمت ماه بگیرید و بزرگنمایی کنید، دستگاه حالت Moon Mode را فعال می‌کند به شما امکان می‌دهد بدون استفاده از سه‌پایه یک تصویر واضح از ماه ثبت کنید.

عکاسی از ماه با هواوی P30 Pro

دومین قابلیت اختصاصی در دوربین هواوی P30 Pro عکاسی سوپرماکرو نام دارد. با استفاده از این حالت می‌توانید از فاصله ۲٫۵ سانتی‌متری از سوژه عکاسی کنید. بیشتر رقبای P30 پرو نمی‌توانند از این فاصله سوژه را به شکل واضح ثبت کنند.

هواوی P30 پرو با توجه به دوربین مدت پرواز خود موقع عکاسی پرتره به خوبی می‌تواند پس‌زمینه‌ی سوژه را محو کند.

عکاسی پرتره با هواوی P30 پرو

تصویر پرتره که با دوربین اصلی هواوی P30 پرو ثبت شده است

دوربین جلوی دستگاه هم حالت پرتره دارد و می‌توانید مشخص کنید پس‌زمینه‌ی سوژه چقدر تار باشد. اما این کار به شکل نرم افزاری انجام می‌شود، در نتیجه اگر بیش از اندازه پس‌زمینه را تار کنید ممکن است بخشی از موها یا صورت سوژه هم تار شود.

دوربین سلفی هواوی P30 Pro

ثبت تصویر روی حالت پرتره با استفاده از دوربین سلفی

سال گذشته یکی از دوربین‌های پرچمدار هواوی به سنسور تک‌رنگ مجهز بود و این موضوع کیفیت ثبت تصاویر سیاه‌وسفید را افزایش می‌داد. امسال چنین سنسوری وجود ندارد، اما با این حال دوربین هواوی P30 Pro می‌تواند به خوبی هر گوشی پرچمدار دیگری عکس‌های سیاه‌وسفید ثبت کند.

حالت پرتره‌ی رنگی

حالت پرتره‌ی سیاه‌وسفید

فیلمبرداری

دوربین هواوی P30 Pro به صورت پیش‌فرض از انکودینگ h.264 برای فیلمبرداری استفاده و در شرایط معمول که نور محیط کافی باشد ویدیوها را با ۶۰ فریم در هر ثانیه ثبت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود حرکات نرم و روان به نظر برسند. اما اگر نور محیط کم باشد، دستگاه با ۳۰ فریم در هر ثانیه تصویربرداری می‌کند. فیلمبرداری فوق آهسته هم تا حداکثر ۹۶۰ فریم در هر ثانیه با این گوشی هوشمند ممکن است. اما نه کیفیت فیلمبرداری و نه کیفیت فیلمبرداری فوق آهسته در این تلفن هوشمند برای شکست دادن رقبا کفایت نمی‌کنند. برای مثال عملکرد مافوق تصور لرزشگیر دوربین گلکسی اس ۱۰ پلاس را موقع فیلمبرداری تصور کنید. دوربین پرچمدار هواوی به هیچ عنوان در مقابل رقیب کره‌ای از این نظر حرفی برای گفتن ندارد. حتی تصاویر فوق آهسته هم به اندازه‌ی رقبا واضح و با کیفیت نیستند. تنها ویژگی شاخص در این بخش این است که موقع فیلمبرداری می‌توانید به طور همزمان تصویر را با هر دو لنز اصلی و فوق عریض ضبط کنید و در نهایت چنین ویدیویی داشته باشید.

دانلود

سخن آخر

اگر یک عکاس حرفه‌ای باشید، ممکن است بخواهید عکس‌های خود را در اندازه‌ی بسیار بزرگ چاپ کنید یا هر کار دیگری انجام دهید که برای آن به یک دوربین DSLR‌ نیاز است. اما برای کاربر عادی چطور؟ اگر شما گاهی اوقات در مسافرت و میهمانی‌ها عکاسی می‌کنید و تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، یک گوشی موبایل تا حد زیادی می‌تواند نیازتان را به دوربین حرفه‌ای‌تر برطرف کند. حتی در برخی موارد عملکرد دوربین هواوی P30 Pro از دوربین‌های حرفه‌ای هم بهتر است، مثلا هرگز نمی‌توانید یک دوربین DSLR را روی دست نگه دارید و بدون استفاده از سه پایه چند ثانیه به جذب نور ادامه دهید.

هواوی P30 پرو با تمرکز روی عملکرد دوربین ساخته شده و کامل‌ترین مجموعه امکانات عکاسی را در دنیای موبایل برای کاربر فراهم می‌کند. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم گالری نمونه عکس‌های گوشی هواوی P30 پرو را تماشا کنید. این تصاویر کاملا بدون ویرایش و خروجی مستقیم دوربین دستگاه هستند. به نظر شما دوربین این محصول در کدام شرایط بهترین عملکرد را از خود به نمایش می‌گذارد؟

The post بررسی دوربین هواوی P30 Pro؛ لذت عکاسی در جیب شما appeared first on دیجی‌کالا مگ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *