نگاهی به مزایا و معایب اپلیکیشن‌های یادگیری زبان

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

اگر وعده و وعیدهای اپلیکیشن‌های یادگیری زبان را باور کنیم، پس ظاهراً یادگیری زبان جدید هیچ‌وقت به‌سادگی الآن نبوده است. فقط کافیست روزی ۲۰ دقیقه وقت صرف یک اپلیکیشن کنید تا خیلی زود به یک زبان جدید مسلط شوید. اما واقعیت امر بسیار پیچیده‌تر و البته ناامیدکننده‌تر است.

اپلیکیشن‌هایی مانند Doulingo، Memrise و Babbel این وعده را می‌دهند که کاربران تنها با صرف وقت در گوشی خود می‌توانند خواندن، نوشتن و صحبت کردن در زبانی جدید را یاد بگیرند. اگرچه مبنای آن‌ها یکسان است، اما از لحاظ جزئیات تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند:

Doulingo

Doulingo

  • دولینگو برای یادگیری زبان و ارائه کلمات و جمله‌های جدید، از روش‌هایی مانند تمرین‌های شنیداری، فلش‌کارت‌ها و سؤالات چند گزینه‌ای استفاده می‌کند. بیشتر سؤالات حاوی بخش نظرات هم هستند که کاربران می‌توانند در مورد آن سؤال به خصوص با یکدیگر بحث کنند. در ضمن در این سرویس می‌توانید با افرادی که مشغول یادگیری زبان موردنظر شما هستند، ارتباط برقرار کنید.
  • Memrise هم تا حد زیادی مشابه دولینگو است و کلمات و عبارات جدید را از طریق فلش‌کارت‌ها، تمرین‌های شنیداری و دیگر موارد آموزش می‌دهد. با این حال، این اپلیکیشن از چند مشخصه منحصر به فرد بهره می‌برد. به‌عنوان مثال، برای کلمات یا عبارات جدید، می‌توانید یادداشت بنویسید تا بتوانید آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید و هنگام مرور دوباره این موارد، یادداشت‌های ثبت شده را می‌توانید مشاهده کنید. همچنین باید به قابلیت Learn With Locals هم اشاره کنیم که همراه با بسیاری از کلمات و عبارات، ویدیوهایی از تلفظ آن عبارات توسط افرادی که زبان مذکور زبان اصلی آن‌ها به حساب می‌آید، ارائه می‌شود. همچنین در مقایسه با دولینگو، Memrise برای توضیح موضوع‌های جدید یا پیچیده معمولاً کارت‌های حاوی توضیحات بیشتری را ارائه می‌دهد.
  • Babbel با دو گزینه دیگر فرق دارد. اگرچه این اپلیکیشن یادگیری زبان هم از تمرین‌های شنیداری و سؤالات چند گزینه‌ای استفاده می‌کند، اما برای یادگیری کلمات و عبارات جدید عمدتا از مثال‌های مکالمه‌ای استفاده می‌کند. همچنین هنگام انجام این تمرین‌ها، با توجه به قابلیت تشخیص گفتاری که دارد، از کاربر می‌خواهد که وارد مکالمه شود. این موضوع به کاربر کمک می‌کند که تا حد زیادی تلفظ صحیح کلمات و جمله‌ها را یاد بگیرد و تکرار کند.

Memrise

Memrise

علی‌رغم این تفاوت‌ها، تمام این اپلیکیشن‌ها یک هدف مشترک دارند و آن هم چیزی نیست جز یادگیری زبان از طریق تمرین‌های روزانه. چنین وعده‌ای به‌خصوص برای افرادی که به محیط موردنظر یا فضای آموزشی دسترسی ندارند، بسیار وسوسه‌انگیز است. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا چنین روشی مؤثر واقع می‌شود؟ با توجه به بررسی گسترده این اپلیکیشن‌ها-به خصوص دولینگو-می‌توانیم بگوییم که از طریق بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید «بخش‌هایی»از زبان خارجی را یاد بگیرید اما فارغ از تسلط کامل بر زبان، حتی اگر می‌خواهید قادر به انجام مکالمات به‌صورت روان باشید، این اپلیکیشن‌ها کافی نخواهند بود.

بیشتر بخوانید: بررسی اپلیکیشن Duolingo؛ یادگیری زبان با کمترین دردسر

اپلیکیشن‌های یادگیری زبان عمدتا مناسب عبارات ابتدایی هستند

عبارت «یادگیری یک زبان»، پیچیدگی این موضوع را اصلا نشان نمی‌دهد. یک زبان یک بخش یکپارچه و مشخص نیست بلکه سیستمی پیچیده از اجزای مختلف به حساب می‌آید که برقراری ارتباط را امکان‌پذیر می‌کند. لغت‌نامه سرشار از کلمات مختلفی است که یادگیرندگان زبان جدید باید بسیاری از آن‌ها را به خاطر بسپارند. دستور زبان یا گرامر هم اصولی هستند که به افراد اجازه می‌دهد لغت‌های موردنظر را در جمله‌هایی قرار دهند. در نهایت باید به خط اشاره کنیم که از حروف الفبا تشکیل می‌شوند و جلوه‌ی بصری کلمات و عبارات به حساب می‌آیند.

چنین اپلیکیشن‌هایی برای زبان‌هایی