کتاب راه شیائومی؛ راهبردهای افزایش مشتری در تجارت (فصل سوم/ بخش چهارم)

کتاب راه شیائومی؛ راهبردهای افزایش مشتری در تجارت (فصل سوم/ بخش چهارم)

فصل سوم/ بخش چهارم

برند

آن‌ها به چه می‌اندیشند؟

کاربران در نقش ستارگان

چطور می‌توان حس مشارکت را به صورت برون‌خط برانگیخت؟

MIPOP ما فعالیتی برون‌خطی است. در حقیقت، فرصتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا با یکدیگر دیدار کنند. شرکت سازوکاری از فعالیت‌های پرجنب‌وجوش دارد که شامل ده‌ها نشست سالیانه و هم‌چنین بیش از پانصد تجمع خودجوش است که کاربران در شهرهای مختلف برگزار می‌کنند. از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان به ضیافت سالانه‌ی MIPOP در پایان هر سال اشاره کرد.

نخستین بار که فعالیتی تحت پوشش MIPOP انجام دادیم، سپتامبر سال ۲۰۱۱ بود. هنوز یک ماه نمی‌گذشت که Mi در معرض دید عموم قرار گرفته و در نتیجه تا حد زیادی ناشناخته بود. از همین رو، دو مراسم MIPOP پیاپی برای کاربران برگزار کردیم؛ یکی در شانگهای و دیگری در گوانگ‌ژو. از شور و شوق کاربران شانگهای به حیرت افتادیم؛ تالاری با گنجایش دویست نفر اجاره کرده بودیم. ولی آنچه شاهدش بودیم جمعیتی تقریباً چهارصد نفره بود که به‌زور در آن تالار جا شدند. نه‌تنها هواخواهان Mi ساکن شانگهای بلکه هواخواهانی از سرتاسر مناطق مجاور، از جمله سوژو و ووشی هم آمده بودند.

فکر اولیه‌ی مراسم‌های MIPOP از باشگاه‌های مخصوص اتومبیل شکل گرفت. مردم وقتی می‌خواهند اتومبیلی بخرند معمولاً نظرات مربوط به اتومبیل‌ها را از طریق سیستم تابلوی اعلانات یا همان BBS دنبال و هم‌چنین به صورت برون‌خطی و به صرف غذا یا نوشیدنی با یکدیگر ملاقات می‌کنند. خود من وقتی می‌خواستم نخستین اتومبیلم را بخرم، به‌مدت دو ماه مجموعه‌ی تابلوهای اعلانات را زیرورو کردم و سپس متوجه شدم که دوستان و همکارانم در شیائومی به همین کار مشغولند. آن‌ها به وبگاه‌های auto.sohu.com و xcar.com.cn سر می‌زدند تا ببینند هر کس چه توصیه‌ای دارد تا در نتیجه، بتوانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. مردم پس از سپری‌کردن زمانی به این صورت، حتی بعد از خرید اتومبیل خود، باز «دوستان اتومبیلیِ» هم باقی می‌ماندند. مردم به دوستان اتومبیلی خود اعتماد داشتند و روی توصیه‌های شفاهی آن‌ها حساب می‌کردند.

بعداً دریافتم که کاربران به‌هنگام خرید Mi از شیو