بدترین نام‌گذاری گوشی‌های اندرویدی در یک دهه اخیر

سازندگان گوشی‌های اندرویدی در سال‌های اخیر به چم‌وخم نام‌گذاری گجت‌ها پی برده‌اند. این شرکت‌ها معمولا بعد از آزمون و خطاهای فراوان وقتی به یک نام خوب برمی‌خورند، ترجیح می‌دهند برای گوشی‌های بعدی فقط عدد انتهایی نام گوشی مذکور را تغییر دهند. به‌عنوان مثال می‌توانیم به گلکسی اس ۹، پیکسل ۲، ال‌جی V30 و بسیاری از دیگر موارد اشاره کنیم. البته گاهی اوقات این اعداد به‌صورت متوالی نیستند مانند سامسونگ که بعد از گلکسی نوت ۵ گوشی گلکسی نوت ۷ را معرفی کرد یا شیائومی که بعد از Mi 6 گوشی Mi 8 را به بازار عرضه کرد.

برای نام‌گذاری گوشی‌ها فرمول خاصی وجود ندارد و این موضوع در دوران ابتدایی گوشی‌های هوشمند بیشتر احساس می‌شد. در آن زمان شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های اندرویدی با آزمایش نام‌های مختلف می‌خواستند برند خود را بیش‌ازپیش مطرح کنند و برای این هدف از انجام هیچ کاری فروگذاری نمی‌کردند. در ادامه به ۵ تا از بدترین نامگذاری‌های گوشی‌های اندرویدی یک دهه اخیر نگاهی می‌اندازیم.

۱. Samsung Galaxy S II, Epic 4G Touch

از بین گوشی‌های اندرویدی که در یک دهه اخیر عرضه شده‌اند، این گوشی سامسونگ که به‌صورت اختصاصی از طرف شرکت مخابراتی Sprint عرضه شده، به دلیل نام بسیار طولانی‌ای که دارد، شهرت زیادی پیدا کرده است. البته نباید ویژگی‌های مثبت این گوشی را هم از قلم بیندازیم. این گجت اولین گوشی اختصاصی شرکت Sprint بود که از تکنولوژی ۴G بهره می‌برد و گلکسی اس ۲ برای زمان خود یک گوشی باریک، سریع و قدرتمند به حساب می‌آمد. همچنین اندازه نمایشگر این گوشی ۴.۵۲ اینچ بود که در آن زمان نمایشگر بزرگی محسوب می‌شد.

۲. Acer Liquid Zest Plus

ایسر برای این گوشی خود واقعا نام عجیب‌وغریبی را انتخاب کرده است. این گوشی میان‌رده ۲۵۰ دلاری دو سال پیش معرفی شد و نام آن بیشتر از اینکه یادآور یک گوشی هوشمند باشد، تصویر یک شامپو را به ذهن متبادر می‌کند. در بین گوشی‌های اندرویدی آن زمان، این گوشی ایسر به دلیل بهره‌گیری از باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی توجهات رسانه‌ها را به خود جلب کرد و بنا به ادعای این شرکت، باتری آن تا سه روز دوام می‌آورد.

۳. LG G7 ThinQ

در بین گوشی‌های این فهرست، این گوشی شرکت ال‌جی جدیدترین مورد به حساب می‌آید. هرچند گوشی ال‌جی G7 ThinQ ویژگی‌های قابل توجه زیادی دارد، اما پسوند ThinQ اصلا مورد استقبال قرار نگرفته است. تلفظ این اصطلاح شبیه عبارت thank you است و برخی از افراد هم با توجه به صلاحدید خود این اصطلاح را تلفظ می‌کنند. متأسفانه این اصطلاح نه‌چندان زیبا برای تمام محصولات اکوسیستم هوش مصنوعی ال‌جی اطلاق می‌شود و به همین خاطر گوشی‌ها و دیگر محصولات مرتبط با هوش مصنوعی این شرکت هم دارای این پسوند خواهند بود.

۴. HTC ChaCha

تولید این گوشی HTC با این نام عجیب‌وغریب چند ماه بعد از عرضه متوقف شد. همچنین نام آن در مناطق مختلف دنیا فرق می‌کرد. به‌عنوان مثال در آمریکا به‌عنوان گوشی HTC Status معرفی شد و در برخی دیگر از مناطق دنیا با نام HTC ChaChaCha. در پایین این گوشی یک دکمه اختصاصی برای اپلیکیشن فیسبوک تعبیه شده بود که در زمان عرضه همین موضوع سروصدای زیادی را ایجاد کرد.

۵. Casio G’zOne Commando

نام این گوشی را چطور می‌توان تلفظ کرد؟ Jee-zone؟ Guh-zone؟ Jeez-won؟ در حقیقت تلفظ صحیح نام این گوشی گزینه‌ی آخر است اما فارغ از این نام‌گذاری عجیب‌وغریب، این گوشی کاسیو در زمان خود گجت جالب توجهی محسوب می‌شد. علاوه بر دوام بالای آن، این گوشی یکی از اولین گوشی‌های اندرویدی ضدآب بود. در ضمن باید به دکمه‌های مخصوصی هم اشاره کنیم که در کناره‌های این گوشی تعبیه شده بودند و با فشردن آن، قابلیت‌هایی مانند قطب‌نما و دماسنج اجرا می‌شدند.

دیگر نام‌های عجیب‌وغریب

یکی از عجیب و غریب‌ترین نام‌های بین گوشی‌های اندرویدی، گوشی (: Samsung است که از آن به‌عنوان Smiley یاد می‌شد. این گوشی در سال ۲۰۱۰ به‌صورت اختصاصی برای شرکت مخابراتی T-Mobile عرضه شد. در این بین باید به گوشی سامسونگ Messager هم اشاره کنیم. نکته‌ی جالب‌توجه این است که چنین نامی غلط تایپی محسوب نمی‌شود و سامسونگ عمدا به جای نام Messenger، این نام را انتخاب کرده است. در حقیقت سامسونگ آن‌قدر از این نام رضایت داشت که در سال ۲۰۱۰ یک گوشی دیگر به نام Messager Touch را معرفی کرد؛ همان سالی که گوشی ? هم معرفی شد.

به نظر شما، در طی سال‌های گذشته کدام گوشی‌ها بدترین نام‌گذاری‌ها را داشته‌اند؟ عناوین گوشی‌های موردنظر خود را در بخش کامنت‌ها بنویسید.

منبع: Android Central